Copyright 2021 - Custom text here

TRX XIEGU G90

Mały ale wariat :)

Bardzo długo szukałem radia w teren, które razem z anteną i zasilaniem spakuję w plecak i gdzie zostanie mi jeszcze miejsce na inny ekwipunek. Największym faworytem był Yaesu FT-817 lub jego młodszy brat FT-818. Jednakże cena nowego nie zachęca do zakupu. Używane egzemplarze w tym przypadku też nie są tanie i zakup jest ryzykowny. Pojawiła się jednak ciekawa alternatywa – XIEGU G90. Czy chińska konstrukcja może być warta zakupu? Na to pytanie przed zakupem długo szukałem odpowiedzi, studiując liczne opinie w Internecie. W końcu postanowiłem spróbować i zakupiłem to radio na popularnym chińskim serwisie. Po tygodniu eksploatacji (na razie stacjonarnej) mogę stwierdzić, że zakup był trafiony.

Więcej informacji z moich testów poniżej, miłej lektury,

73, Piotr SQ5PMB

 

Specyfikacja fabryczna

Zakres częstotliwości odbioru

0.5 MHz do 30 MHz

Zakres napięcia roboczego

9 V-15 V (napięcie musi wynosić 13.8-15 V dla osiągnięcia 20 W)

Zakres rozmowy

Maks. 4000 km +, min. 500-600 km (pod wpływem topografii)

Moc wyjściowa RF

20 W (SSB/CW/FM), 5 W (AM Carrier) 13,8vdc, kroczenie 0.5 W

Częstotliwość nadawania zakres

Wszystkie amatorskie pasma  w zakresie od 1.8 do 29.999 MHz

Tryb pracy

SSB/CW/AM

W trybie gotowości prąd operacyjny

500mA max

Przesyłać prąd roboczy

8A max

Zakres temperatury pracy

-10 ~ + 50

Stabilność częstotliwości

± 10 ppm przez 10 do 60 minut po włączeniu zasilania

Rozmiar urządzenia

120*45*210mm (główna bryła urządzenia)

Waga maszyny

Około 1 kg

 

Czułość odbiornika:

 

SSB/CW/FM

AM

0.5~1.79999 MHz

/

10uV

1.8~1.9999 MHz

0.35uV

10uV

2.0~27.9999 MHz

0.25uV

2uV

28~30 MHz

0.25uV

2uV

 

Dobrze zapakowane radio w komplecie posiada kablem zasilający, przyjazdy mikrofon, kabel CAT do PC, kabel DB9 do wyniesienia panelu, instrukcje w j. angielskim i j. niemieckim oraz gwarancję 3miesiące.

 

Subiektywnie o TRX.

Konstrukcja radia wygląda bardzo solidnie. Dobrej jakości chassis, miękkie przyciski, wygodne i dobrze scentrowane jogi, gniazda dobrze obsadzone. Wyświetlacz czytelny i jasny.

Testowany egzemplarz ma jeszcze soft v. 1.6, chodź pod koniec października ukazała się aktualizacja do v.1.7

Odbiornik działa bardzo ładnie, jest cichy i wydawałoby się że będzie podatny na silne sygnały boczne, ale jest inaczej. Bez problemu można wychwycić sygnał danej stacji w gąszczu stacji pracujących blisko siebie. Nie miałem problemów z odbieraniem słabych sygnałów. Bardzo przydatny i dobrze sprawuje się widmo.

Trx pomimo swoich małych rozmiarów dysponuje mocą 20W oraz dobrze i szybko działającą skrzynką antenową. Są to elementy bardzo ważne przy pracy terenowej, dla której to radio jest przeznaczone.

Radio fabrycznie wyposażone jest w wygodny mikrofon, za pomocą którego możemy sterować większością najważniejszych ustawień.

Wyświetlacz, na pierwszy rzut oka wydaje się za mały i mało czytelny, lecz po krótkiej eksploatacji okazuje się, że jego wielkość oraz zawartość są optymalne. Nie trzeba się wysilać aby cokolwiek odczytać, a waterfall jest bardzo czytelny i przydatny.

Przyciski, chociaż dość drobne to lekko chodzą i nie ma problemu z ich obsługą. Są dobrze rozlokowane i nie zdarzyło mi się przez przypadek wcisnąć przycisku obok.

 

 

 

Duża zaletą jest szeroki zakres napięcia zasilającego. Przy ustawieniu mocy maksymalnej na poziomie 20W przy zmianie napięcia zasilającego max dysponowana moc przy emisji SSB przedstawiała się następująco

7V

1,5W

8V

12W

10V

17W

13,8V

20W

 

Praca przy napięciu zasilającym 7V

 

 

 

Testy radia wykonywane przy wykorzystaniu anteny W3DZZ powieszonej w kształcie inv. V z kątem rozwarcia ok 120 stopni i nachyleniu ok 30 stopni wykazały nie tylko dobrą pracę odbiornika i nadajnika, ale też potwierdziły iż do sprawnej łączności nie wymagana jest duża moc. W trakcie prowadzenia łączności z Kolegą z Nowego Targu (SP9...), schodząc z napięciem zasilającym, a tym samym z mocą do 7V i 1,5W dopiero słyszalna była różnica mojego sygnału i zmiana raportu z 59 na 44. Przy większości łączności powstawał ciekawy kontrast, gdzie przy raportach rzeczywistych S/R 59+10db/59, korespondencji nadawali mocą 100W lub 200W a ja max 20W.

 

Radio wyposażone jest również w bardzo przydatny SWR scanner.

 

 

Przydatną opcją, zarówno jako dla radia mobilnego jak i turystycznego jest możliwość odłączenia panelu od radia za pomocą dedykowanego przewodu DB9 o długości 1m.

 

 

 

Więcej zdjęć .....